IGOR KONONENKO ŽIVLJENJEPIS
Igor Kononenko je diplomiral leta 1982, magistriral leta 1985 in doktoriral leta 1990 iz računalništva na Univerzi v Ljubljani, Slovenija. Je redni profesor na Fakulteti za računalništvo in informatiko v Ljubljani (predmeti: Algoritmi in podatkovne strukture I, Strojno učenje, Inteligentni sistemi, Umetna inteligenca) ter vodja Laboratorija za kognitivno modeliranje.
Skupno je (so)avtor približno 225 člankov (90 člankov v recenziranih revijah, 15 poglavij v knjigah, 120 prispevkov na konferencah) in 12 knjig. Njegovi članki so bili citirani več kot 3000-krat (brez samocitacij).
Raziskave pod njegovim vodstvom vključujejo:
- razvoj algoritmov za strojno učenje,
- razvoj orodij za vrednotenje in rangiranje atributov,
- izbiro podmnožice značilnosti,
- parametrizacijo in klasifikacijo slik,
- vrednotenje zanesljivosti napovedi pri klasifikaciji in regresiji,
- logično programiranje in razvoj ekspertnih sistemov,
- nevronske mreže in genetske algoritme,
- induktivno logično programiranje,
- razlago odločitev različnih napovednih modelov,
- tekstovno rudarjenje in prostorsko rudarjenje podatkov,
- profiliranje uporabnikov spletnih strani,
- razumevanje vpliva učenja na inteligenco in njenega odnosa do zavesti.
Področja uporabe razvitih metodologij vključujejo:
- medicinsko diagnostiko in prognozo,
- nadzor kakovosti,
- analizo slik,
- modeliranje bioloških in fizikalnih procesov,
- merjenje in analizo subtilnih polj,
- vrednotenje učinkovitosti alopatske in dopolnilne medicine itd.
Igor Kononenko je aktivno sodeloval v 24 nacionalnih in mednarodnih raziskovalnih projektih, od tega je bil pri 12 vodja projekta. V zadnjih letih je vodil naslednje raziskovalne projekte:
- Umetna inteligenca in inteligentni sistemi (2004–2008)
- Strojno učenje verjetnosti z aplikacijami na spletne portale in medicinsko diagnostiko (2006–2008)
- Zanesljivi in razumljivi pristopi strojnega učenja z aplikacijami na medicinsko diagnostiko in bioinformatiko (2005–2007)
- Umetna inteligenca in inteligentni sistemi (2009–2014)
- Strojno učenje neuravnoteženih podatkov (2010–2011)
- Integracija rudarjenja podatkov in visokozmogljivega računalniškega modeliranja za bolezni koronarnih arterij (2010–2011)
- Napovedovanje porabe električne energije s podporo razlage napovedi in ocene zanesljivosti napovedi (2010–2011)
- Učenje iz neuravnoteženih podatkov za pomoč pri gibanju oseb s slabovidnostjo (2014–2015)
- Računalniško modeliranje v bioinformatiki za gensko klasifikacijo raka s poudarkom na zanesljivosti in strojnem učenju (2014–2015)
- Umetna inteligenca in inteligentni sistemi (2015–2020)
Je član uredniških odborov revij Applied Intelligence Journal in Informatica Journal. Trikrat je bil predsednik programskega odbora in urednik zbornika mednarodnih znanstvenih konferenc. Bil je član programskih odborov 40 mednarodnih znanstvenih konferenc, predvsem Evropske konference o strojnem učenju (ECML), Mednarodne konference o strojnem učenju (ICML) in konferenc o umetni inteligenci. Recenziral je več kot 350 člankov za recenzirane revije in mednarodne konference.
Vodstvo nad 90 diplomskimi nalogami, 15 magistrskimi nalogami in 15 doktorskimi disertacijami. Povabljen je bil na predavanja na treh mednarodnih znanstvenih konferencah ter naslednjih institucijah: IBM Watson Research, New York; Univerza v Zagrebu, Hrvaška; Caltech, Pasadena, Kalifornija; Univerza v Portu; Univerza v Mariboru; FESB, Univerza v Splitu, Hrvaška.
Nagrade: Leta 1988 je skupaj z dr. Bojanom Cestnikom in prof. Ivanom Bratkom prejel nacionalno nagrado Boris Kidrič za inovacije za sistem za induktivno avtomatsko učenje Assistant 86. Leta 1992 je prejel nagrado za najboljši prispevek na konferenci AIMSA-92. Leta 1992 je prejel Vidmarjevo nagrado za uspešno pedagoško delo. Leta 1993 je prejel zlato medaljo Jožefa Stefana za mednarodno priznano doktorsko disertacijo. Leta 1997 je s soavtorji prejel nagrado za najboljši prispevek na konferenci CBMS-97. Leta 1999 je postal redni član SATENA. Leta 2006 je raziskovalna skupina »Umetna inteligenca in inteligentni sistemi«, v kateri vodi Laboratorij za kognitivno modeliranje, prejela nagrado ARRS za najboljši raziskovalni program v letu 2005. Leta 2010 je prejel nagrado za popularizacijo študija računalništva in informatike. Leta 2016 je Erik Štrumbelj prejel zlato medaljo Jožefa Stefana za doktorsko disertacijo pod mentorstvom prof. Igorja Kononenka.